Redukce hmotnosti aneb jak začít?

17.09.2021

Cesta k vysněné postavě je jen jedna. A to ta, která je z dlouhodobého hlediska udržitelná a přináší nám spoustu benefitů mezi něž patří mimo jiné i redukce hmotnosti.

Mnoho z nás za svůj život zkoušelo spoustu různých diet a cest, jak co nejrychleji shodit přebytečná kila. Tyto myšlenky nás obvykle přepadají v době kdy se chystáme k vodě nebo na dovolenou, abychom byly do plavek "šlank" ideálně hned. A tak ve snaze zhubnout zkoušíme různé diety, které se nám někdy zprvu daří, jindy vůbec. Ve výsledku pak většinou zjistíme, že jakmile tu nebo onu dietu přestaneme držet, jsme jak urvaní ze řetězu. Sníme na co příjdeme nebo co vidíme a jsme tak na nejlepší cestě k jo-jo efektu

Ruku na srdce, kdo to nikdy nezkusil.

Musíme si však přiznat jeden důležitý fakt. K tomu, abychom měli dlouhodobě postavu, řekněme svých snů, vede cesta dlouhá. Nadbytečná kila se nás také nechytly přes noc, nýbrž se nabalovala v dlouhodobém časovém úseku. Nemůžeme proto chtít tato kila shodit přes noc. Změna je proto v podstatě vlastně celoživotní . Změnou stravovacích návyků počínaje a u pohybových aktivit konče.

Zdravý životní styl není dieta. Je to něco, co jsme schopni dlouhodobě přijmout na vlastní způsob života.

Tento způsob života nám pak přináší širokou spoustu výhod. A to zejména prevenci před různorodými civilizačními chorobami.

Vitalitu a tolik potřebnou energii. Bonusem nám pak je redukce naší hmotnosti.

Hubnutí nerovná se hladovění. A to bychom měli vždy mít na paměti.

Hubnutí začíná tím, že budeme mít správně nastavený svůj kalorický příjem a budeme v lehkém deficitu. Hubnout můžeme i když nebudeme provozovat žádný aktivní sport. Pochopitelně pokud přidáme i pravidelný pohyb půjde nám to rychleji. Nejenom, že uvidíme ubývající centimetry a kilogramy ale také zlepšíme svojí psychickou odolnost, odbouráme stres a zlepšíme i svojí kondici.


Jak tedy začít?

Udělejte si chvilku pro sebe a zapřemýšlejte nad tím, jaký sport by vás mohl dlouhodobě bavit.

V dnešní době máte na výběr nepřeberné množství různých aktivit od těch, které můžete provozovat prakticky kdykoliv vás napadne, přes ty, které se konají v různých posilovnách a fitstudiích.

Je opravdu důležité si vybrat to, u čeho jsme schopni setrvat. Ne na měsíc nebo dva, ale napořád.

Jedině tak to pro nás bude udržitelné a bude nás to bavit. Budete překonávat své schopnosti a možná i možnosti.

Základem je nastavit si takové podmínky, které jsme schopni zvládnout. Pokud si ze dne na den naložíte posilovnu 5x v týdnu, 2x běh, rodina, práce, stavba domu, dálkové studium atd. ... tak u toho asi dlouho nevydržíte. A to jak po psychické stránce, tak po fyzické.

Takže si nastavte podmínky reálné vašim možnostem.

Nabraná kila se na vás také nepřilepila přes noc, jejich redukci proto také nemůžete očekávat přes noc pomocí zázračných pilulí a koktejlů...

K hubnutí to však není nezbytně nutné abyste stůj co stůj provozovali nějaký sport.

Dalším bodem k tomu, jak začít měnit své zvyklosti a s nimi i svůj stávající životní styl. Je změna stravovacích návyků.

V ideálním případě vyhledejte odbornou pomoc, která vám dokáže vhodně nastavit váš denní kalorický příjem tak, aby jste hubli. (Mě :D :D vtip)

Hladověním si ještě nikdo dlouhodobě nevyrobil postavu svých snů, nybrž si tak akorát zadělal na spoustu zdravotních potíží.

Racionální, tedy zdravá, strava, by měla být pestrá a vyvážená.

Je to zejména maso, ryby, vejce, bílé jogurty, sýry, kefír, tvaroh, rýže, brambory, bulgur, batáty ale také těstoviny nebo quinoa, pohanka, vločky, knackebrot, ořechy a semena, ovoce a zelenina.

Nezapomínejte - vaše tělo je odrazem toho, jak k němu přistupujeme ať už po stránce sportu, tak po stránce výživy.

Mimo to je také dobré si uvědomit, že pokud někdy zhřešíme ať už třeba na grilovačce s přáteli, o Vánocích, na oslavách nebo u nějaké příležitosti, nebo prostě jen tak, tak se svět nezboří a po jedné porci nepřiberete. Stejně jako po jedné zdravé porci nezhubnete. Proto výčitky a stres v takovém případě nejsou namístě.

Věřím, že vám dnešní článek pomohl v tom, se alespoň trochu zorientovat jak začít s redukcí hmotnosti a se zdravým životním stylem.

S láskou k jídlu, Fit s Ilčou


Výživové poradenství Fit s Ilčou

Váš průvodce světem zdravého životního stylu.