Hubnutí, kdy ano a kdy ne?

08.10.2021

Skloňované hubnutí všemi směry se na nás valí ze všech stran. Pojďme se ale podívat na redukci hmotnosti trochu hlouběji.

Jsou situace, kdy je hubnutí na místě, ne vždy a za všech okolností jsou lidé ochotni se svou váhou něco dělat.

Když už ale mají vlastní motivaci a cíl, tak je to nejlepší cesta k tomu, jak začít novou etapu svého života a začít měnit své dosavadní stravovací, někdy i pohybové, návyky.

Obecné měřítko pro otylost (obezitu) je dnes měření tělesné hmotnosti v kontextu s tvarem těla. Dříve používaný vzorec BMI (Body Mass Index) není tak zcela přesný, neboť míru rizikovosti hodnotí pouze na základě výšky a váhy. Tzn. Že postavíme-li vedle sebe např. dva muže o stejné hmotnosti a výšce. Jeden bude sportovec a pro druhého bude sport skoro hanlivé slovo. Mohli bychom lehce dle uvedeného výpočtu BMI říct, že jsou oba obézní.

Pravdou ovšem je, že první muž, sportovně založený, obézní rozhodně není a jeho rizika tedy nejsou stejná, jako rizika muže druhého, který nesportuje. Rozdíl je zásadní v tom, že u sportovce budou patřičnou část jeho váhy tvořit svaly a rozmístění tuků v těle. Zatím co u druhého bude dominantní tuk, který se ukládá zejména v oblasti pupku a může být původcem mnoha různých zdravotních komplikací.

Proto dnes již používáme vzorec ABSI (A Body Shape Index), který je v tomto ohledu, přesnější neboť bere v úvahu tvar těla, hmotnost, výšku, věk a pohlaví. Tím dokáže mnohem přesněji říct, jak moc jste ohroženi zdravotními potížemi a nemocemi. Zhodnotí jak máte rozložené tukové zásoby a zásadní je i obvod pasu pro zjištění míry viscerálního tuku, který je při vyšších hodnotách rizikový.

U žen je jako rizikový brán pas s mírou nad 80cm u mužů potom 94cm.


Kdy je tedy vhodné začít řešit svoji váhu?

Vaše váha by měla být úměrná vaší tělesné výšce a sportovnímu zaměření. Pokud je vaše BMI nižší než 20 trpíte podváhou a zde určitě není na místě jakékoliv další hubnutí! Ani pokud je vaše BMI v rozmezí 20-25 redukci váhy zásadně nedoporučuji. Zde jsou velká rizika pro vznik nemocí jako například anorexie apod. Ale také zásadní potíže u žen zejména v hormonální oblasti jako např. vynechání menzes, ztráta svalové hmoty, únava, padání vlasů, potíže s pokožkou apod.

Kalorický příjem by nikdy neměl být nižší než váše BMR (Bazální metabolismus). Výše BMR je nezbytný kalorický příjem pro zachování všech životních funkcí!

O redukci své hmotnosti byste tedy měli zcela určitě uvažovat pokud je vaše BMI nad hranicí 25 až více jak 40, kdy jsou s váhou spojená závažná zdravotní rizika. A zároveň tehdy jsou-li vaše hodnoty pasu větší než 80cm u žen a 94cm u mužů.

Věřím, že vám dnešní článek přinesl dostatečné informace k tomu, abyste sami dokázali posoudit zda je u vás redukce váhy namístě či nikoliv.

S láskou k jídlu, Fit s Ilčou


Výživové poradenství Fit s Ilčou

Váš průvodce světem zdravého životního stylu.