Rozestup břišních svalů - diastáza problém, o kterém se nemluví

24.10.2022

Diastáza nebo-li rozestup přímých břišních svalů, které k sobě přiléhají v místě středu vazivové čáry (linea alba) vzniká v těhotenství, kdy se napíná vazivo v důsledku rozpínání bříška do stran a nitrobřišního tlaku při růstu miminka v děloze.

Tento stav je fyziologický.

Po porodu s pravděpodobností samovolného návratu do původního stavu před těhotenstvím.  

Opakovaná těhotenství však mají většinou za následek trvalý, či zhoršující stav tohoto rozestoupení. Není to však nutnou podmínkou. Vše ovlivňuje mnoho dalších faktorů a stejně jako maminka po jednom těhotenství může mít bříško opět v pořádku i maminka po vícečetném těhotenství.

Rozestup přímých břišních svalů se však netýká pouze těhotných žen, ale také mužů a dětí. Zde se však jedná o patologický stav, onemocnění.

Ať už jste tedy maminka po několikačetném těhotenství, nebo muž či dítě a máte diastázu. Je potřeba s tímto onemocněním vhodně pracovat.

To spočívá zejména ve správném nastavení držení těla, správných pohybových vzorců tak, abychom zapojili hluboké břišní svaly a tím aktivovali příčný sval břišní (transversus abdominis), díky jehož "vycvičení" se nám může podařit rozestup stáhnout na minimum či zcela navrátit do původního stavu, aniž by byl nutný chirurgický zákrok.

Přičný břišní sval (transversus abdominis) je vůbec největší a nejhlubší břišní sval, tvořící korzet našeho těla, vedoucí od žeber přes záda až k pánvi a končící ve středu vazivové čáry (linea alba).

Důsledkem diastázy můžeme mít stále vypouklé břicho, mohou nás ale také bolet záda, hlava, kyčle, můžeme trpět inkontinencí, povolené pánevní dno nebo také problémy v intimním životě. Může nás také potrápit vznik pupeční kýly a také trávicí a střevní potíže.

Diagnostiku diastázy si snadno můžete udělat i samy doma.

A jak ji lze jednoduše poznat?

Lehněte si na pevnou podložku na záda. Přizvedněte hlavu k hrudníku tak, abyste napnuli břišní svaly. Tím dojde k oddálení přímých břišních svalů a břišní dutina je tak krytá pouze pobřišnicí, fascií a kůží. Zde si můžete prsty nahmatat prohlubeň těsně nad nebo pod pupíkem.

Obvykle rozestup na 2 prsty a méně, se po několika měsících od porodu upraví sám. Je to dané tím, jak se postupně srovnávají hormony do normálu.

Větší rozestup je vhodné jeho stahování podpořit vhodným dechovým cvičením, kde aktivujeme břišní stěnu, zejména pak příčný břišní sval (transversus abdominis). Pozor na cviky typu prkno, sed-leh apod. Těmito cviky bychom posilovaly zejména přímý břišní sval a tím rozestup fixovali. Nitrobrišním tlakem si pak můžeme také snadno přivodit právě pupeční kýlu. Právě proto, je vhodné prvotní cviky provádět pod dohledem zkušeného instruktora nebo fyzioterapeuta se zaměřením na tuto problematiku.

Výživové poradenství Fit s Ilčou

Váš průvodce světem zdravého životního stylu.