Výživa a pohyb v těhotenství

10.11.2021

V těhotenství často slýcháte, teď musíš jíst za dva... a další podobné věty.

Mám pro vás, nastávající maminky, dobrou zprávu. Tak to rozhodně není!

V těhotenství je mnohem důležitější dbát na zdravé stravování a víc, než kdy jindy je nezbytné dodržovat pitný režim.

Z dlouhodobého hlediska těhotným prospívá stejná strava jako komukoliv jinému. Dbát bychom měly zejména na kvalitu a čerstvost.

Některé ženy trpí nevolnostmi více, než jiné. Na vině jsou především hormony a kolísání krevního cukru. Častěji se tyto nevolnosti objevují, má-li žena těhotenskou cukrovku, není to však pravidlo.

Ideální je, pokud se snažíte své chutě alespoň trochu ukočírovat a místo sušenek si dáte raději sýr. Nicméně důležité je se zbytečně nezahrnovat výčitkami pokud to zrovna nejde dodržet. ☺

Veselá mysl, půl zdraví.

Zejména v těhotenství je důležitý příjem dostatečného množství vlákniny, neboť se omezuje pohyb hladké svaloviny. Což má za následek zpomalení pohybu střev. Stejně důležitá jako vláknina je pak v tomto případě i dostatečný pitný režim!!

Omezení rychlých cukrů (vyjímkou je ovoce v přiměřené míře).

Pokud už máte chuť na uzeniny, dejte raději přednost kvalitní šunce. Vyhýbejte se polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám a dejte přednost domácí stravě.

K přípravě pokrmů používejte kvalitní tuky jako např. za studena lisované oleje, máslo omezte ztužené tuky, margaríny apod.

Snažte se jíst častěji v menších porcích, jak se děloha roztahuje postupně utiskuje jiné orgány, mimo jiné i žaludek a můžete se tak často cítit po jídle těžce. Proto si jídlo raději rozdělte do více malých porcí, než do sebe nahrnout 4x za den standardní porce...

Nemusíte se bát ani pohybu, těhotenství není nemoc. Ba naopak vám cílený pohyb bude přinášet uvolnění a zdravější psychiku. Pohyb volte s ohledem na své možnosti. Rozhodně však nezačínejte se sportem v těhotenství!!! To by mohlo přinést více škod, než užitku.

Pokud je nastávající maminka, zvyklá pravidelně cvičit nebo posilovat není potřeba se hned vzdát všech svých vášní, jen upravit intenzitu cvičení vašim možnostem. ☺


S láskou k jídlu Fit s Ilčou

Výživové poradenství Fit s Ilčou

Váš průvodce světem zdravého životního stylu.